środa, 14 października 2015

Dlaczego ludzie kłamią?

Jesień skłania do refleksji, stąd dzisiejszy post inny niż wszystkie dotychczasowe. Ostatnio bardzo nurtuje mnie pewna kwestia, która w społeczeństwie rozprzestrzenia się niczym wirus grypy... Chodzi o kłamstwo.


Dlaczego ludzie kłamią, oszukują, przekłamują / ubarwiają rzeczywistość? Żeby poczuć się kimś lepszym niż są? Czy może lepszym od osoby, którą okłamują? Po to, żeby poczuć adrenalinę? Żeby doskonalić umiejętności aktorskie?

Po co okłamujesz obcych Ci ludzi? Żeby uważali, że masz życie, którego powinni Ci zazdrościć? Ze jesteś super człowiekiem?

Po co okłamujesz pracownika / współpracownika? Żeby go wykorzystać udając wilka w owczej skórze? Po to żeby zadbać tylko o swoje interesy kosztem drugiej osoby?

Po co okłamujesz osobę, którą nazywasz przyjacielem? Przyjaciele akceptują siebie takimi jakimi są... bez względu na zmyślone sukcesy i inne tego typu bzdurne historie.

Po co okłamujesz partnera... przecież jeśli chcesz z kimś być, to nie chcesz życia w kłamstwie, kontrolując aby nic się nie wydało i aby partner niczego nie odkrył, niszcząc przy tym wasze szczęście i możliwość na osiągnięcie tego szczęścia bez kłamstwa.

Czy chcesz żyć w kłamstwie do końca swoich dni fundując to też najbliższym? Czy Ty sam lubisz być okłamywany, że sam okłamujesz innych?

Niektórzy powiedzą, że nie kłamią - po prostu nie mówią całej prawdy, bądź kłamią w dobrej intencji... Kłamstwo nie ma dobrych intencji i sam o tym wiesz najlepiej, bo wiesz jak się czujesz, gdy stajesz się ofiarą kłamstwa kogoś komu ufasz / ufałeś.

4 komentarze:

 1. Niestety mam wrażenie, że niektórzy ludzie non stop opowiadają kłamstwa. Potem głupio im się z nich wyplątać więc opowiadają kolejne i sami się w nich gubią gadając różne rzeczy do różnych osób. Mam "przyjaciółkę" bajkopisarkę, która cały czas wymyśla niestworzone historie a to już się kupy nie trzyma :) pozdrawiam! Kasia P.

  OdpowiedzUsuń
 2. Haha a ktoz to wie co kieruje takimi osobami? Chyba chca byc fajne, pokazac co to nie one, ale co im to da? Zycie w fikcji? I tak bez konca? Nie, dziekuje. Wolę moje nudne, rzeczywiste zycie i prawdziwe rozmowy

  OdpowiedzUsuń
 3. W dzisiejszych czasach kłamstwo jest bardzo powszechne, widać do zwłaszcza w internecie. Przekłamany obraz swojego życia i tworzenie czegoś w rodzaju lepszego ja... Ja nie jestem święta, czasem zdarzy mi się małe kłamstwo ale nie umiem być dwulicowa i być inna w realnym świecie a inna w wirtualnym. Bardzo fajne przemyślenia ! Gdyby tylko człowiek znał odpowiedź dlaczego ludzie kłamią. Myślę, że często tak jest bo po prostu ludzie boją się akceptacji innych. Tego że jak będą sobą, zostaną odrzuceni - dlatego kreują siebie przesadnie na kogoś lepszego niż są.

  OdpowiedzUsuń
 4. też tego zupełnie nie rozumiem i nie wiem co kieruje takimi ludźmi, tak nie lubią swojego życia, że muszą je ubarwiać na siłę? kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później prawda wychodzi :)

  OdpowiedzUsuń

dziękuję za komentarze,
na każdy postaram się odpowiedzieć ;)